Dogtrekking
Dogtrekking
Dog-trekking je extrémní kynologickým vytrvalostním sportem, při němž jsou překonávány mimořádné vzdálenosti v časovém limitu.
Psovod je se psem při dogtrekkingu spojen buď postrojem a vodítkem připjatým k bedernímu pásu, nebo vede psa pouze na vodítku (či střídáním obou variant). V žádném případě není možno jít se psem "na volno" (ani krátkodobě).
Dogtrekkingové akce jsou obvykle pořádány na 100 a více kilometrů. Za nejkratší dogtrekking lze respektovat podnik na 80 km. Jsou buď etapové (různé místo startu a cíle), nebo respektují pouze časový limit. Při etapovém dogtrekkingu je doporučená délka etapy min. 40km.
Účastníci jsou při dogtrekkingu odkázáni sami na sebe a před započetím podniku podepisují prohlášení, jímž ztvrzují, že vstupují do akce výhradně na vlastní nebezpečí a že jsou si vědomí úplné vlastní zodpovědnosti za sebe a svého psa.
Neoficiální závody jsou většinou kratší vzdálenosti - kolem 50km.
Dogtrekking s wheatnem a whippetem
Zde je velmi důležité se psem takové vzdálenosti trénovat a zbytečně ho nezatěžovat. Chodíme s manželem často různé pochody, kde bereme psíky sebou. Navíc jsme i celkem aktivní co se týče procházek. Každopádně já psů dávám kvalitní kloubní výživu a máme kvalitní a osvědčené postroje. Dost často si i člověk neuvědomí, že pes si neumí říct, kdy už je to na něj moc. Nezapomeňte, je to pes, ten se prostě nevzdává. Proto je důležité, abyste vy jako majitel psovi dávkoval zátěž přiměřenou.
Další důležitá věc je, nezatěžovat psa dlouhými procházkami v mladém věku. Pes se stále vyvíjí a odrovnat tak psovi kyčle, je celkem snadná věc... bohužel. Já doporučuji delší procházky až po 12 měsících věku.