Jdi na obsah Jdi na menu
 


Flyball

Flyball

Flyball je sport i zábava pro temperamentní psy všech plemen. Oproti agility má výhodu, že pro psovoda není tolik náročný, takže se mu mohou věnovat i fyzicky méně disponovaní psovodi.

Utkávají se v něm dvě čtyřčlenná družstva na dvou stejných flyballových dráhách. Každá dráha se skládá ze čtyř stejných skokových překážek a flyballového boxu, který vystřeluje míček.

Na povel psovoda, který však zůstává za startovní linií, vyběhne pes na dráhu, překoná čtyři skokové překážky, naskočí na desku boxu (provede tzv. plaveckou otočku) – tím spustí mechaniku, chytí vystřelený míček a aportuje ho zpět přes překážky k psovodovi.

V okamžiku, kdy první pes z družstva protne cílovou čáru, vybíhá další pes. Vítězí družstvo, které má jako první v cíli všechny čtyři psy (a míčky).

Souhra družstva a vzájemná snášenlivost psů je ve flyballu mimořádně důležitá. Psi se spolu střídají na startovní/cílové čáře a v optimálním případě se míjejí čumák-čumák, přičemž se nesmí vzájemně napadnout. Nic pro psí závistivce, kteří nesnesou, když proti nim přibíhá pes s míčkem. Na střídání se dá vyhrát nebo prohrát závod.


Někdy se konají také závody dvojic nebo trojic, ale takovýto závod už nebývá tak zajímavý jako závod družstev. Závody jednotlivců, které se pořádaly dříve, se už v současné době téměř  nepořádají. Závody družstev bývají velmi napínavé a právě v těchto okamžicích se flyball stává nefalšovaným adrenalinovým sportem. Do poslední chvíle není rozhodnuto, kdo vyhraje, neboť na dráze se může ve zlomku vteřiny stát cokoliv.

 

Flyball s wheatnem

Zde je velmi důležité, aby náš psík dobře snášel ostatní psy. Jinak si myslím, že je to pěkný sport, při kterém se wheaten vyblbne. Nemyslím si, že to v tomto sportu bude whetaen extrémně dominovat, neb zde jde o obratnost a rychlost psa a wheaten není úplně lehké kostry a skosy nejsou tak ladné. My si flyball párkrát vyzkoušeli ze zvědavosti a zde přikládám video z našeho blbnutí na táborových závodech, které si má fena Amazonka střihla se svojí tetou Berčou. Byla to vážně sranda.

 

 

 

Flyball s whippetem

Bohužel, zde nemohu přidat vlastní zkušenost, neb jsem zatím flyball nevyzkoušela s whippetem. Každopádně přidám sem, video týmu, který je z whippetů složen a je to neskutečná pokoukaná. Všimněte si jeho rychlosti proti ostatním plemenům.