Sportovní kynologie (poslušnost, obrany, stopy)
Sportovní kynologie je v ČR soustřeďována do dvou organizací podle územní působnosti. Jedná se o ČKS (Český kynologický svaz) a MSKS (Moravskoslezský kynologický svaz). Obě organizace jsou dobrovolnými, otevřenými, sportovními a zájmovými sdruženími. V jejich řadách najde uplatnění a vyžití skutečně každý milovník našich čtyřnohých přátel. Výcvik psů je prováděn v základních kynologických organizacích, pod dohledem zkušených instruktorů, má svoje zákonitá pravidla, vycházející z požadavků zkušebních řádů.
Oba kynologické svazy zastřešují stovky Základních kynologických organizací. Tyto ZKO nabízejí všem lidem, možnost výcviku jejich psa. Nemusí se nutně jednat o majitele, kteří se chtějí věnovat kynologii sportovně. Cvičiště navštěvují také majitelé psů, kteří chtějí mít svého psa ovladatelného a poslušného, aby jim byl jejich čtyřnohý kamarád v běžném životě, ovladatelný a příjemný společník. Majitelé psů, jimž se sportovní kynologie zalíbí, se mohou výcviku věnovat intenzivně a zúročit svou práci se psem složením zkoušek z výkonu a zúčastňovat se soutěží. Dnešní sportovní kynologie se od původní svazarmovské, velmi odlišuje. Stal se z ní opravdový sport. Psi nejsou vedeni k agresivitě, výcvik obran se neprovádí již v duchu zneškodnění pachatele, ale využívá se jejich přirozeného kořistnického pudu. Kousání do rukávu nemá tudíž již nic společného s útočností a agresivitou vůči člověku.
Sportovní kynologie se zabývá jak výcvikem všestranných psů, tak výcvikem psů specialistů. Všestranný pes prochází výcvikem a skládá zkoušky ze třech disciplin, jimiž jsou pachové práce, poslušnost a obrana. Speciální zkoušky jsou určeny pro psy specialisty obranáře nebo pro specialisty stopaře.
Všestranný výcvik psa, stejně jako specialisty lze v ČR cvičit dle těchto zkušebních řádů:
►Národní zkušební řád ODKAZ ZDE
►Mezinárodní zkušební řád IGP ODKAZ ZDE
STOPA a její obtížnost je dána délkou, počtem lomů a předmětů a tím, zda je stopa vlastní či cizí, případně křížená další osobou.
POSLUŠNOST je základem každého výcviku psa. Mezi základní cviky patří chůze u nohy, polohy sedni-lehni-vstaň, aport a odložení. V pokročilejších zkouškách narazíte na cviky jako plazení, překonání překážek, vysílání, reakce na střelbu a další.
OBRANA se skládá z obíhání maket, vyhledání figuranta a následného zadržení v různých situacích a samozřejmě také pouštění a dalších cviků.
Sportovní kynologie s wheatnem
Abych pravdu řekla, sportovní kynologie je doopravdy má vášeň a neskutečně mě a mé psy baví. Jsou to hodiny a hodiny strávené na cvičáku, ale zároveň i posilování různých cviků na procházkách (přivolání, sedni, lehni). Je to koníček, kterého bych se nechtěla vzdát, neb s každým psem je výcvik jiný a s každým psem řeším různé situace jinak, tudíž je to stále něco nového. Moji psi mají na kontu, dá se říci, spousty složených zkoušek a já jsem doopravdy velmi hrdá, že wheaten ukazuje, že je to úžasný pracovní pes. Oddaný, živý, temperamentní a velmi učenlivý. Né jednou se mi stalo, že wheaten dokáže porážet na závodech i celkem známá pracovní plemena. (BOM, NO).
Myslím, že základní poslušnost by měl zvládat každý pšeničák, pro jednodušší soužití s majitelem. Vyšší poslušnost pouze, pokud vás to jako majitele baví a samozřejmě to baví i psa. Tady bych jen apelovala na to, abyste ve svém okolí vyhledali DOBRÝ cvičák a nechali se vést a naučit se ze psem pracovat.
Sportovní kynologie s whippetem
S whippetem sportovka určitě lze, jen je potřeba postupovat pomalu a jemně. Musím říct, že před sportovkou s whippetem dávám přednost obedience a rally obedience. Nějaké základní zkoušky plánujeme, ale nic velkého.