Výstavy
Výstava psů
je základní kynologická akce, kde se setkávají majitelé čistokrevných psů s průkazem původu, aby předvedli svého psa (či psy) před rozhodčími (výjimečně před porotou) a obecenstvem a obdrželi odborný posudek o exteriérových kvalitách a nedostatcích posuzovaného jedince od kvalifikovaných rozhodčích.
- Pro laiky je to místo zajímavého zážitku, kde je možné na vlastní oči vidět (někdy i pohladit) velké množství psích plemen, od těch nejrozšířenějších po exotická a neobvyklá plemena.
- Pro vystavovatele je to možnost získat pro svého psa výstavní ocenění a tím i určité osvědčení o jeho exteriérových kvalitách pro další chov.
- Pro vystavovatele, návštěvníky a kynology je to rovněž místo setkání s lidmi podobných zájmů.
- V neposlední řadě pro psy je to místo socializace a tréninku pohybu v davu cizích lidí a psů.
Výstavní ocenění psů nejsou jen pěkné poháry nebo diplomy. Jedná se především o systém zušlechťování jednotlivých plemen. Na výstavách posuzují jedince rozhodčí – odborníci na konkrétní plemena, podle standardu daného plemene. Rozhodčí psům udělují známky, slovní posudky, tituly a pořadí umístění. Všechny tyto parametry mají svůj význam v dalším životě psa. Jen pes s dobrým výsledkem z výstavy se může stát chovným jedincem, tzn. že jeho potomci mohou dostat průkaz původu. V případě dalších výstavních úspěchů může pes obdržet tituly jako junioršampion krásy, šampion krásy či interšampion. Tyto tituly zvyšují prestiž chovatele a hodnotu psa v dalším v chovu. Všeobecně je totiž možné říci, že čím víc má pes výstavních úspěchů, tím více se přibližuje standardu plemene (popisu ideálního jedince).
Výstavy psů jsou v Česku zastřešované Českomoravskou kynologickou unií (ČMKU), která je členem FCI. Z toho vyplývá, že všechny výstavy pořádané v Česku jsou podle výstavního řádu FCI.
Výstavy pořádané v Česku lze rozdělit na:
- Klubové a speciální – jsou to výstavy pořádané jedním chovatelským klubem, čili se jedná o výstavy jednoho nebo více plemen. Posuzují na nich odborníci na dané plemeno a jsou zaměřené na vlastnosti tohoto plemene. Je možné, že se výstavní pravidla v jednotlivých případech mírně odlišují od vystavování na výstavě všech plemen. Mohou se na nich udělovat tituly CAC, res. CAC, CAJC, Klubový vítěz, či Vítěz speciální výstavy, BOB.Některé klubové výstavy nemusí zadávat titul Klubový vítěz.
- Krajské – jedná se o výstavy všech plemen s působností v rámci jednotlivých krajů. Čekatelské tituly se na nich neudělují.
- Národní – velké výstavy všech plemen s celostátním záběrem. Zúčastňují se jich i mezinárodní vystavovatelé a rozhodčí. Udělují se na nich tituly CAC, res. CAC, Národní vítěz, BOB, BIG a BIS.
- Mezinárodní – nejvýznamnější pravidelné výstavy v Česku. Mají podobný charakter jako národní výstavy, ale jsou na nich udělované i mezinárodní tituly CACIB a posuzují na nich jen rozhodčí, kteří mají mezinárodní licenci. Udělují se na nich tituly CAC, res. CAC, CAJC, CACIB, res. CACIB, BOB, BIG, BIS.
- Evropské a Světové – v Česku se konají jen výjimečně. Pro daný stát je poctou, když je mu umožněnou uspořádat Evropskou nebo Světovou výstavu. Mimo tituly udělované na mezinárodních výstavách se udělují tituly Evropský vítěz mladých, Evropský vítěz (na Evropské výstavě) a Světový vítěz (na Světové výstavě).
Seznam výstav konaných v ČR ZDE
Výstavy s wheatnem a whippetem
Pokud se chystáte na výstavu je potřeba psa na to patřičně připravit.
U whetana je potřeba mít ho střihově připraveného tak, aby odpovídal standardu.
Doopravdy je nejlepší v prvé řadě kontaktovat svého chovatele, který vás do výstav zasvětí. Nebo si najít v okolí kvalitního trenéra, který vás naučí správný postoj a pohyb psa. Avšak v dnešní době je doopravdy důležité najít člověka, který tomu doopravdy rozumí, neb mám pocit, že výstavní semináře v dnešní době pořádá kde kdo...
Já osobně beru výstavy jako možnost procestovat zajímavá místa.