Whippet - Vipet
Skupina: 10 / Sekce: 3 / ID: 162
Historie
Plemeno vzniklo údajně dosti pozdě, v 19. století a to zcela záměrně, jako zmenšenina svého většího příbuzného, greyhounda. Došlo prý k tomu křížením greyhounda s různými teriérskými plemeny. Z těch se mezi předky vipeta uvádí nejčastěji staroanglický černo-tříslově zbarvený teriér – Old English Black and Tan Terrier. Za předka vipeta je také pokládán italský chrtík. Pak by měl být vipet produktem jeho křížení opět s teriérskými plemeny. Takové křížení se prý událo poprvé asi před 200 roky. Teriérem, který se v tomto případě na vzniku vipeta měl podílet, byl foxteriér. Tak trošku opatrně se tu a tam uvádí, že mohlo jít o „ malého greyhounda“. Možná, že v tom je právě klíč k problému minulosti vipeta. Jsou totiž známy také obrazy asi 600 roků staré, na nichž jsou prý zobrazeni nepochybně malí chrti –vipeti.
Přírodní plemena , organizovaně nechovaná se vyznačují značným rozpětím kohoutkové výšky. Ani předkové součastného velkého anglického chrta – greyhounda nebyli v minulosti všichni přibližně stejně velcí. Proto tyto staré obrazy nemusejí zobrazovat nutně vipety, mohou zobrazovat „pouze“ malé greyhoundy. Můžeme je pokládat za určitý doklad toho, že již v oné době mohly tu a tam vznikat jakési vývojové větve velikostí menších chrtů, kteří z hlediska pracovního – mohli oproti svým větším příbuzným mít různé výhody. V neposlední řadě je dokladem toho, že vipet mohl vzniknout ze starších větších předků (společné předky s greyem) jistý sklon plemene k přerůstání.
Jako svébytné plemeno byl vipet předveden na výstavě poprvé roku 1891, ovšem pod názvem „Snap Dog“. Pojmenování ba se dalo velmi volně přeložit asi jako „ pes k chytání, k honění“. To by znamenalo, že vipet, či jeho bezprostřední předek, musel být lovecký pes. Výklad názvu „Snap Dog“ může být i docela jiný. Mohl označovat to, co se chytá. Je pravda, že v minulosti, když se začínalo se sportovními dostihy greyhoundů na dráze, sloužíval vipet jako živá návnada, která se s nevelkým náskokem vypouštěla před smečkou závodících chrtů. Po určité době byla živá návnada na dostihové dráze nahrazena návnadou umělou (zaječí nebo králičí kůže – v době nejnovější i pouhý igelitový třapec).
čerpáno: Chrti : I.Stuchlý – M. Císařovský
Standard
ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 06.03.2007.
VYUŽITÍ: dostihový pes.
KLASIFIKACE F.C.I.: Skupina 10 Chrti.
Sekce 3 Krátkosrstí chrti
Bez pracovních zkoušek.
CELKOVÝ VZHLED: Vyvážená kombinace osvalení a síly s elegancí a ladností linií. Stavěn pro rychlost a výkon. Je třeba se vyvarovat jakékoliv formy přehánění.
CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT: Ideální společník. Vysoce přizpůsobivý v domácím a sportovním prostředí. Jemný, přítulný, vyrovnaný.
HLAVA
LEBEČNÍ PARTIE: Mozkovna: Dlouhá a suchá, ploché temeno, zužuje se směrem k tlamě, poměrně široká mezi očima. Stop: Mírný.
OBLIČEJOVÁ PARTIE: Nosní houba: Černá; u modrých psů namodralá barva, u játrově zbarvených psů nos stejné barvy, u jedinců barvy isabela, krémové nebo jiných světlých barev jakákoliv barva kromě růžové. Jen u bílých nebo strakatých psů je přípustný i „motýlí“ čenich, ale nikoliv zcela depigmentovaný. Čelisti / zuby: Čelisti silné, mohutné, dobře modelované, s dokonalým nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo. Oči: Oválné, jasné, výraz je velmi pozorný. Uši: Růžicové, malé, tvořené jemnou kůží.
KRK: Dlouhý, svalnatý, elegantně klenutý.
TRUP: Hřbetní linie: Tvoří v bedrech půvabný oblouk, ale nikoliv vyhrbení. Hřbet: Široký, dobře osvalený, pevný, spíše delší. Bedra: Vzbuzují dojem mohutnosti a síly. Hrudník: Velice hluboký, poskytující velký prostor pro srdce, hluboký hrudní koš, dobře modelovaný. Žebra dobře klenutá a dobře osvalená u hřbetu. Břicho: S výrazným vtažením.
OCAS: Bez praporce. Dlouhý, zužující se, v pohybu nesen v lehkém oblouku, ale nezvedá se nad úroveň hřbetu.
KONČETINY:
HRUDNÍ KONČETINY: Hrudní končetiny rovné a svislé, přední fronta ne příliš široká. Plece: Šikmé a osvalené. lopatky dosahují až k vrcholu páteře, kde se zřetelně rýsují. Lokty: Dobře postavené pod tělem. Nadprstí: Silná, lehce pružící.
PÁNEVNÍ KONČETINY: Silné. V postoji pes pokrývá velký prostor. Stehna: Široká. Kolena: Dobře zaúhlená. Lýtka: Dobře vyvinutá. Hlezna: Nízko posazená.
TLAPY: Velmi jasně prokreslené, prsty tlapek jsou od sebe dobře oddělené, klouby dobře klenuté; silné a pevné polštářky.
CHODY / POHYB: Dokonale volný pohyb. Z profilu je viditelný dlouhý přirozený krok, hřbetní linie je pevná. Hrudní končetiny mají dobrý předkrok, nízko nad zemí, pánevní končetiny se dobře podsunují pod trup, což umožňuje vydatný posun. Pohyb celkově nesmí být toporný ani s vysokou akcí končetin, krátký ani drobivý. Správný pohyb při pohledu zpředu i zezadu.
OSRSTĚNÍ
SRST: Jemná, krátká, s uzavřenou texturou.
BARVA: Všechny barvy nebo kombinace barev.
VELIKOST: Výška v kohoutku: Psi 47 – 51 cm (18 1/2 – 20");
Feny 44 – 47 cm (17 1/2 – 18 1/2").
VADY: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa.
VYŘAZUJÍCÍ VADY:
- agresivita nebo bázlivost.
Jedinci vykazující fyzické nebo povahové abnormality musí být diskvalifikováni.
Poznámka: Psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, zcela sestouplá v šourku.